Input:

Ugovaranje i obavljanje poslova zaštite na radu prema odredbama Zakona o zaštiti na radu

21.11.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

2022.11.1.1 Ugovaranje i obavljanje poslova zaštite na radu prema odredbama Zakona o zaštiti na radu

Alan Vajda, mag.iur.

Navedenim člankom dajemo prikaz uvjeta za ugovaranje i obavljanje poslova zaštite na radu što je regulirano odredbama Zakona o zaštiti na radu (Narodne novine, br. 71/14, 118/14, 94/18 i 96/18), odnosno Pravilnika o obavljanju poslova zaštite na radu te Pravilnika o ovlaštenjima za poslove zaštite na radu (Narodne novine, br. 58/2022.)

S obzirom na to da je ugovaranje i obavljanje poslova zaštite na radu primarno propisano odredbom članka 20. Zakona o zaštiti na radu (Narodne novine, br. 71/2014., 118/2014., 94/2018. i 96/2018.), iz navedenog proizlazi da stručnjak zaštite na radu zaposlen kod poslodavca ne mora obavljati poslove zaštite na radu u punom radnom vremenu (8 sati dnevno i 40 sati tjedno), odnosno ne mora obavljati isključivo poslove zaštite na radu, već poslodavac može uz druge poslove koje radnik - stručnjak zaštite na radu obavlja, s njim ugovoriti i obavljanje poslova zaštite na radu.

Međutim, poslodavac koji ima zaposlenog stručnjaka zaštite na radu može dodatno surađivati s ovlaštenim osobama za zaštitu na radu (pravnim i fizičkim osoba koje posjeduju ovlaštenje za obavljane poslova zaštite na radu) vezano uz poslove osposobljavanja radnika iz područja zaštite na radu, izrade procjene rizika, ispitivanja radne opreme ili ispitivanja radnog okoliša.

Utvrđivanje minimalnog vremena potrebnog za obavljanje poslova zaštite na radu

Važećim propisima iz područja zaštite na radu nije propisano minimalno vrijeme za obavljanje poslova zaštite na radu. Naime, kod određivanja vremena koje je stručnjaku zaštite na radu potrebno je za obavljanje poslova zaštite na radu, uzeti u obzir odredbu članka 20. stavka 1. Zakona o zaštiti na radu, prema kojoj je poslodavac obvezan utvrditi i obavljati poslove zaštite na radu u skladu s procjenom rizika, stanjem zaštite na radu i brojem radnika.

Stoga, poslodavac mora najprije utvrditi koje poslove zaštite na radu je kod njega potrebno obavljati, s time da će obim tih poslova i vrijeme potrebno za njihovo obavljanje ovisiti o procjeni rizika, stanju zaštite na radu te broju radnika i osoba na radu koje obavljaju poslove za poslodavca.

Tko može obavljati poslove zaštite na radu kod poslodavca?

Prema odredbi članka 2. stavka 1. i 2.


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: