Input:

Smjernice za procjenu kemijskih, fizikalnih i bioloških procesa koji se smatraju opasnim za trudne radnice

19.9.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

2022.09.1.3 Smjernice za procjenu kemijskih, fizikalnih i bioloških procesa koji se smatraju opasnim za trudne radnice

Alan Vajda, mag.iur.

Navedeni tekstom dajemo skraćeni prikaz Smjernica za procjenu kemijskih, fizikalnih i bioloških sredstava i industrijskih procesa koji se smatraju opasnima za sigurnost ili zdravlje trudnih radnica i radnica koji su nedavno rodile ili doje (Direktiva Vijeća 92/85/EEZ)

Trudnoća se smatra dijelom svakodnevnog života a ne bolešću, s time da zaštita zdravlja i sigurnost u odnosu na trudnice može često biti postignuta primjenom postojećih pravila i postupaka u relevantnim područjima. Mnoge žene rade dok su trudne i mnoge se vraćaju na posao dok još doje. Međutim, neke opasnosti na mjestu rada mogu utjecati na zdravlje i sigurnost rodilja, trudnica i njihove djece. Trudnoća podrazumijeva velike fiziološke i psihološke promjene. Stoga se uvjeti koji se mogu smatrati prihvatljivima u normalnim situacijama možda više nisu takvi tijekom trudnoće.

Članak 3. stavak 1. Direktive Vijeća 92/85/EEZ od 19. listopada 1992. godine o uvođenju mjera za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja na radu trudnih radnica te radnica koje su nedavno rodile ili doje propisuje da:

U dogovoru s državama članicama i uz pomoć Savjetodavnog odbora za sigurnost, higijenu i zaštitu zdravlja na radu, Komisija je izradila smjernice za procjenu kemijskih, fizikalnih i bioloških sredstava i industrijskih procesa koji se smatraju opasnima za sigurnost ili zdravlje radnika koje obuhvaćaju pokrete i položaje, mentalni i fizički umor i druge vrste tjelesnog i mentalnog stresa povezane s radom radnica gdje je svrha smjernica da posluže kao osnova za procjene koje predviđaju:

Za sve aktivnosti iz kojih proizlaze specifični rizici zbog izloženosti čimbenicima, procesima ili radnim uvjetima čiji nepotpuni popis je dan u Prilogu I., poslodavac treba procijeniti vrstu, stupanj i trajanje izloženosti, u predmetnom poduzeću i/ili ustanovi, za radnike, sam ili putem zaštitnih i preventivnih usluga, kako bi:

- procijenio sve rizike za sigurnost ili zdravlje i sve moguće učinke na trudnoću ili dojenje radnica,

- odlučio koje mjere treba poduzeti.

Europska komisija pridaje najveću važnost svim mjerama osmišljenim za zaštitu zdravlja i sigurnost radnika, a osobito određenih skupina posebno ugroženih radnika kao što je očito slučaj trudnih radnica i radnica koje su nedavno rodile ili doje. Time, da su rizici kojima mogu biti izložene odgovorni za oštećenje ne samo njihovog zdravlja, već i


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: