Input:

Provedba mjera za zaštitu zdravlja i sigurnosti prilikom rada radnika u hladnjačama u Republici Hrvatskoj

18.3.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

2022.03.1.2 Provedba mjera za zaštitu zdravlja i sigurnosti prilikom rada radnika u hladnjačama u Republici Hrvatskoj

Alan Vajda, mag.iur.

Navedenim tekstom obrađujemo problematiku koja se odnosi na provedbu mjera za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu kod rada radnika u hladnjačama što je regulirano odredbama Zakona o zaštiti na radu (Narodne novine, broj 71/14, 118/14, 154/14, 94/18, 96/18) i propisa koji na osnovi njega doneseni.

Mnogi poslovi u prehrambenoj industriji obavljaju se u hladnjačama radi očuvanja kvalitete različitih prehrambenih proizvoda u određenom vremenskom periodu, a ne samo neposredno nakon branja, ulova, prerade ili proizvodnje gotovih proizvoda. Radnici koji tijekom obavljanja radnih zadataka u hladnjačama moraju više puta u jednom radnom danu ulaziti/izlaziti i određeno vrijeme se zadržati u hladnjači, izloženi su velikim temperaturnim razlikama u kratkom vremenu, što predstavlja značajan rizik za njihovo zdravlje.

Stoga je poslodavac temeljem Zakona o zaštiti na radu obvezan provesti sve potrebne mjere za zaštitu zdravlja sigurnost radnika primjenjujući najvišu moguću razinu zaštite radnika i okoliša.

Nažalost, navedeni zakonski propis, kao i podzakonski akti ne propisuju koliko radnik može dnevno raditi u hladnjačama, koliki period treba biti između dva ulaska u hladnjaču, kolika temperatura treba biti u predprostoru i koliko dugo se radnik mora zadržati u predprostoru prije ulaska u hladnjaču, odnosno izlaska iz nje u okolni prostor.

Zakonodavni okvir

Zakon o zaštiti na radu utvrđuje subjekte (poslodavci, radnici, druge osobe na radu), njihova prava, obveze i odgovornosti u provedbi zaštite na radu kao i pravila zaštite na radu, čijom se primjenom u najvećoj mjeri osigurava sigurnost i zaštita zdravlja radnika na radu.

Stoga su prema Zakonu o zaštiti na radu poslodavci obvezni:

- primijeniti propise, pravila i preporuke iz područja sigurnosti i zaštite zdravlja, u skladu s načelima Zakona o zaštiti na radu, kako bi se rizici na radnom mjestu sveli na najmanju moguću mjeru.

- informirati radnike i/ili njihove predstavnike o svim rizicima koji bi mogli ugroziti njihovo zdravlje i sigurnost te o svim mjerama i aktivnostima koje su poduzete kako bi se ti rizici smanjili.

- savjetovati se s radnicima o izboru radne opreme, organizaciji rada i radnog opterećenja, mjerama za prevenciju rizika i poboljšanje radnih uvjeta.

Naime, radnici su se dužni pridržavati uputa koje su dobili od poslodavca zbog osobne sigurnosti i zaštite zdravlja te sigurnosti drugih radnika koji rade u blizini.

Pravilnik o izradi procjene rizika

Navedenim Pravilnikom


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: